kolmapäev, 24. mai 2017

Sharyni kanjon

Jeeee! Almatõsse kolis veel üks Eesti pere! Möödunud pühapäeval otsustame koos sõita linnast välja Sharyni kanjonit vaatama (eesti keeles peaks see olema Šarõni kanjon, aga jään siiski ametliku inglise keelse nime juurde).
Sharyni kanjon

Stardime üsna vara hommikul. Kanjon asub Almatõst ida poole Hiina piiri lähedal Sharyni rahvuspargi territooriumil. Tee sinna läbib väikseid külasid ja linnu ning on üle 200 km pikk ehk ligi kolm tundi sõitu. Meie Artiga oleme ka varem seal käinud, aga kuna kanjon ise on ligi 150 km pikk, siis jagub avastamisrõõmu ja uusi kohti veel mitmeks korraks. Seekord lähme läbi ametliku kontrollpunkti, kus lunastame piletid ja loa autoga kanjoni sisse sõita.  
Kanjon moodustus mitu miljonit aastat tagasi kiirevoolulise Sharyni jõe erosiooni tulemusel. Sügavuseks on sellel 150 – 300 meetrit. Üheks maaliliseimaks kohaks peetakse 2 km pikkust lõiku, mida kutsutakse „Valley of Castles“ (Kindluste org) või punane kanjon, kus sambad ja kivimid moodustavad imposantseid fantaasiarikkaid skulptuure, aga tõeline vaatemäng algab siis, kui päikese loojang toob esile kivistunud savi kõikvõimalikud punased toonid. Meie seekord päikese loojangut ootama ei jää, teeme väikese tiiru  ümbruses ja kinnitame keha all orus olevas turismibaasis, mille kõrval voolab tohutu kiirusega lume sulamisest ja kevadvihmadest täitunud Sharyni jõgi. Jõe ohtlikust rõhutavad külastajatele kohalikud töötajad igal võimalused ja seda kindlasti mitte ilmaasjata. Peale kosutavat lõunat algabki tagasisõit Almatõsse, aga rahvast voorib üha rohkem juurde. Huvitav, kas sellise massiga ka kohalik restoran arvestanud on? Tee peal parklas loeme kokku 9 suurt turismibussi.

Valley of castles
Kasahstanis on palju regioone, kus kaugel maanteedest võib leida kordumatuid looduse kunstiteoseid – kanjoneid,  kokku on neid loetletud üheksa, kuid Sharyni kanjonit peetakse üheks kauneimaks kohaks Kasahstanis, mis ei jää oma ilu poolest alla Suurele kanjonile Ameerikas ja mida hellitavalt ka Suure kanjoni väikeseks vennaks kutsutakse.

Kokkuvõttes oli tore päev vahva seltskonnaga. Tervitused siit Kristale ja Hannesele!


Edasi veel pilte reisist ja kui pildile klõpsata, näed neid pareminiValley of castles

Kas mahub läbi?


Kiirevooluline Sharyni jõgi


Meie reisiseltskond


Looduse kunstiteosed


Päikeseratas, päikeseratas....

Tee joomiseks ja lõunasöögiks oli võimalik ka jurta rentida  

Piilusin kaameraga jurta sisemusse

Veel on mäed täis kevadisi värve  

Jändrik saksaul


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar